Odbornici protiv izgradnje mini-hidroelektrana na Bukeljki i Lazanjki

Deveta redovna sjednica Skupštine opštine Rožaje održana je 20. juna 2019. godine. Sjednica je imala jednu tačku dnevnog reda i održana je, po prvi put, na inicijativu građana.
Peticija koju je potpisalo oko 800 ljudi protiv izgradnje mini hidroelektrana na rijekama Bukeljki i Lazanjki jednoglasno je usvojena.

Predstavnik podnosioca inicijative, Soko Dacić, na početku zasijedanja, rekao je da su mještani tog područja odlučili da institucionalno djeluju jer imaju povjerenja u državu i institucije te da su nastojali da izbjegnu proteste i druge vidove suprostavljanja realizaciji neželjenog projekta.
Odbornici iz redova vladajuće koalicije na lokalnom nivou (BS, DPS, SD) kao i predstavnik Socijaldemokratske partije, Faruk Agović, bili su jednoglasni u stavu da bi eventualna izgradnja mini-hidroelektrana na pomenutim rijekama donijela Rožajama više štete nego koristi. U obraćanjima građanima odbornici su, navodili negatine socio-ekonomske efekte koji prate instaliranje tih objekata.
Kao glavnu nepovoljnost naveli su devastaciju prirodne sredine i narušavanje biodiverziteta usljed presijecanja vodotoka cijevima, napominjući pritom da su Bukeljka i Lazanjka bogate pastrmkom i drugim biljnim i životinjskim vrstama. Odbornici su istakli da mještani tog kraja vodu iz rijeka koriste za piće i navodnjavanje usjeva kao i za napajanje stoke,te da bi se rad mini-hidroelektrana loše odrazio na njihove postojeće životne uslove. Oni su se složili da bi ekonomska dobit od rada tih objekata bila minimalna i da ne bi donijele značajan broj radnih mjesta. Predstavnici građana u lokalnom parlamentu ocijenili su i da bi takav projekat umanjio vrijednost turističkih potencijala grada pod Hajlom uz zaključak da prirodne resurse treba čuvati jer izgradnjom žičara i puta prema Štedimu Rožaje ulazi u period razvoja turizma.
Protiv izgradnje mini-hidroelektrana bili su i opštinski Sekreatrijat za planiranje, uređenje prostora i zaštitu životne sredine, skupštinska radna tijela i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.


Na sjednici se obratio i predsjednik opštine Ejup Nurković. On je izjavio da lokalna samouprava na čijem je čelu nikada neće donijeti odluku koja ne služi interesima zajednice, te da oprezno razmatra svaku inicijatiu koja dolazi sa strane. Prvi čovjek opštine je napomenuo da punih pet godina traje inicijativa firmi koje žele da valorizuju Bukeljku i Lazanjku i da je lokalna samuprava u pregovorima sa njihovim predstavnicima odbacivala svaku ponudu koja nije bila u službi građana.
Predsjednik SO Almir Avdić, nakon sjednice, pohvalio je inicijativu građana da učestvuju u rješavanju pitanja od kolektivnog interesa i pozvao ih da u narednom periodu, posredstvom lokalnog parlamenta, aktivno djeluju u kreiranju i donošenju važnih odluka za zajednicu.
Avdić je objasnio da, prema Poslovniku o radu SO ukoliko najmanje tri odsto građana koji čine biračko tijelo pokrene inicijativu za razmatranje nekog pitanja na sjednici lokalnog parlamenta, predsjednik je dužan da je sazove.
Zaključak sa današnje sjednice biće upućen nadležnom resoru, u ovom slučaju Sekretarijatu za planiranje, uređenje prostora i zaštitu životne sredine koji će imati rok od 60 dana da sačini Prijedlog akta baziran na sadržaju Peticije, a koji će se zatim usmjeriti prema Ministarstvu održivog razvoja i turizma radi razmatranja.
Za sada nije poznato da li će Prijedlog akta morati prethodno da prođe skupštinsku proceduru na lokalnom nivou.

Objave iz povezanih i sličnih kategorija...