Predstavljanje Studije o siromaštvu djece u Crnoj Gori
Predsjednik opštine Rožaje Nusret Kalač i šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks predstavili su prvu Studiju o siromaštvu djece u Crnoj Gori.
“Drago mi je što u opštini Rožaje, otpočinje prezentacija i upoznavanje sa prvom Studijom o siromaštvu djece u Crnoj Gori, uz iskrenu želju i dobrodošlicu svim učesnicima ove prezentacije. Posebno se zahvaljujem UNICEF-u i Vladi Crne Gore koji su relazovali ovaj projekat.
Opština Rožaje, sa svim svojim specifičnostima je vrlo interensantno područije za bavljenje svih društvenih činilica za promjenu društvene stvarnosti a sve sa strateški bitnim ciljem da se zaustavi dalji proces siromaštva a posebno siromaštva djece. Organi Lokalne urave, i ako sa ograničenim resursima i materijalnim mogućnostima će učiniti sve da se ovaj zasigurno ozbiljan društveni problem prevaziđe, aktivnim odnosom prema svakom konkretnom slučaju i pojavi u cjelini.
Vjerujem da raspolažemo resursima koji su dovoljna garancija da se može zaustaviti dalji trend povećanja siromaštva djece pa čak i smanjiti, odgovoran odnos prema ovoj pojavi je uslov za njeno prevazilaženje a on zasigurno kod nas postoji.” rekao je pored ostalog u svojoj uvodnoj riječi predsjednik opštine Rožaje gospodin Nusret Kalač.
Prva Studija o siromaštvu djece u Crnoj Gori pokazuje da djeca čine većinu ljudi koji žive siromašno. Naime, 10% djece i 6.1% odraslih živi u siromaštvu u Crnoj Gori sa mjesečnom potrošnjom manjom od 169,13 eura.
U Crnoj Gori je svako deseto dijete siromašno, a najveći broj siromašne djece je starosti do 5 godina. Takodje, siromašna djeca najčešće dolaze iz višegeneracijskih i porodica sa troje i više djece ili su djeca samohranih roditelja. Odrasli članovi siromašnih porodica najčešće nemaju završenu srednju školu. Najveći broj siromašne djece živi na sjeveru Crne Gore i u seoskim područjima.
Na sjeveru Crne Gore stopa dječjeg siromaštva iznosi 19%, što je četiri puta više nego u centralnom dijelu Crne Gore (5%) i gotovo dva puta više nego na jugu zemlje (10%).
Stopa siromaštva djece koja žive u ruralnim područjima u Crnoj Gori je 23% ili gotovo šest puta veća nego u urbanim područjima (3,74%).
“Siromaštvo je više od nedostatka prihoda: ono dovodi do lošijeg uspjeha u obrazovanju i lošijeg zdravstvenog stanja i pogadja porodice prenoseći se sa generacije na generaciju.” istice šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Bendžamin Perks.
Čak 40% siromašnih porodica sa djecom živi u garsonjeri ili jednosobnom stanu. Siromašna djeca nemaju svoj prostor za učenje, kompjuter ili pristup internetu. Automobil se može pronaći tek u 24% siromašnih domaćinstava sa djecom koja se u prosjeku nalaze na 19km udaljenosti od najbližeg doma zdravlja i na 12 km udaljenosti od najbliže osnovne škole.
Prekidanje kruga siromaštva zavisi od ulaganja vlada, civilnog društva i porodica u dječja prava i dobrobit, kao i u prava žena.
“Investiranje u zdravlje, ishranu, obrazovanje i društveni, emocionalni i kognitivni razvoj djeteta, kao i u ostvarivanje ravnopravnosti polova, nije samo ulaganje u demokratskije i pravednije društvo, već je i ulaganje u zdravije, obrazovanije i na kraju produktivnije stanovništvo.” zaključuje šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Bendžamin Perks.
Podaci iz prve Studije o siromaštvu djece u Crnoj Gori doprinijeće tekućem dijalogu o tome kako da se kroz odgovarajuće politike poboljša situacija siromašne djece i njihovih porodica.
[nggallery id=43]